Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

Znajdź nas na:

Wydarzenia

 

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FILMU ANIMOWANEGO

2017-09-08

 

XXV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego Kraków-Lanckorona

Już w piątek, 8 września ruszają jubileuszowe XXV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie. Warsztatom, podczas których twórcy animacji będą doskonalić swoje umiejętności, towarzyszyć będą projekcje filmowe i wykłady zaproszonych gości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

To już 25. edycja Warsztatów, które cztery lata temu z Krakowa przeniosły się do Lanckorony. Malowniczy krajobraz, cisza i spokój, sprawiają, że miejsce to jest idealną przestrzenią do pracy artystycznej dla twórców.

Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego kierowane są głównie do młodych artystów i studentów, przygotowujących się do startu zawodowego, opracowujących koncepcje filmów debiutanckich, uzupełniających swoje umiejętności lub realizujących fragmenty swoich animacji. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania twórców, przygotowujących się do profesjonalnej działalności w zakresie filmu animowanego. Stwarzają warunki do przygotowania i realizacji projektów oraz inicjują ich produkcję i dystrybucję.

Warsztatami od początku ich istnienia kieruje Jerzy Kucia — twórca filmów animowanych, laureat licznych międzynarodowych nagród i autor szeregu inicjatyw w tej dziedzinie. Dotychczas odbyły się już 24. edycje Warsztatów, w których wzięli udział uczestnicy z ponad stu krajów. Niejednokrotnie zresztą rosnące zainteresowanie Warsztatami i liczba chętnych znacznie przewyższała możliwości organizacyjne.

Zakres działalności Warsztatów rozwinął się wraz z przeniesieniem ich do Lanckorony. Obecnie, równolegle do zajęć dla profesjonalistów, prowadzone są zajęcia dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy gminy Lanckorona i okolic uczą się, jak tworzyć filmy animowane różnymi technikami. Warsztaty kończą się pokazem krótkometrażowych filmów zrealizowanych przez dzieci.

Co roku Warsztatom towarzyszą też liczne pokazy filmowe i wykłady znamienitych gości – polskich i zagranicznych. W tym roku swoją obecnością zaszczycą: Jerzy Kalina, prof. Otto Alder, Michał Krajczok, dr Anna Taszycka, Anzhelika Dementyeva oraz Zdzisław Kudła.

8 września o godzinie 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Warsztatów, połączone z prezentacją i wykładem Jerzego Kaliny pt. „Animacja poza kadrem”. Jerzy Kalina o artysta sztuk wizualnych, polski rzeźbiarz, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji oraz performer.

10 września o godzinie 17.00 odbędzie się pokaz dyplomowych filmów animowanych ze Szkoły Animacji w Lucernie przygotowywany przez prof. Otto Aldera połączony z jego wykładem. To twórca animacji, a także profesor Hochschule Luzern – Design & Kunst w Szwajcarii. Był twórcą sekcji filmu animowanego na Leipzig Film Festival, a także współzałożycielem Fantoche International Animation Festival.

Podczas Warsztatów gościem będzie także sound designer, Michał Krajczok z Niemiec. 12 września o godz. 14.00 zaprezentuje wykład „Projektowanie dźwięku w filmie animowanym”.

Wykłady otwarte podczas Warsztatów poprowadzą także Anzhelika Dementyeva z Niemieckiego Instytutu Filmu Animowanego (DIAF), która 9 września o godz. 14.00 opowie o działalności DEFA-Studio w Niemczech oraz Anna Taszycka, filmoznawczyni i doktor nauk humanistycznych, która 11 września o godz. 18.00 wygłosi wykład pt. „Film eksperymentalny”.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. 11 września o godz. 9.00 Zdzisław Kudła zaprezentuje film dla dzieci „Porwanie w Tiutiurlistanie”.

Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym będą jubileuszowe pokazy z okazji 25-tej edycji Warsztatów. 15 września o godzinie 19.00 zostaną zaprezentowane filmy zrealizowane podczas warsztatów przez dzieci, a o godzinie 20.00 animacje prezentujące dorobek Warsztatów.

Warsztaty Filmu Animowanego skierowane są więc nie tylko do twórców filmu animowanego, ale także do wszystkich, którzy zainteresowani są tą dziedziną sztuki filmowej. To wyjątkowa okazja, by spotkać osobiście znanych i cenionych na całym świecie artystów, pedagogów i krytyków oraz zobaczyć filmy, których nie znajdziecie w kinach, ani w Internecie.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video Studio A, a partnerami i sponsorami tej edycją są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Kraków, Deutsches Institut für Animationsfilm DIAF z Drezna oraz Gmina Lanckorona. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

XXV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego

8-17 września 2017

Gminny Ośrodek Kultury Lanckorona, ul. Krakowska 8, LanckoronaNasi przyjaciele

Restauracja Verona

veronalanckorona.pl

Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony

tpl.lanckorona.pl

Te­atr Fi­gur Kraków

teatrfigur.pl

„OGNISKO TERRA ARTIS”

www.terraartis.eu

Zespół Szkół w Lanckoronie

zswlanckoronie.internetdsl.pl

Zespół Szkół w Izdebniku

sp-izdebnik@krakow.home.pl

Stowarzszenie Akolada Izdebnicka

www.facebook.com/akolada.izdebnicka

FALKOSHOW

www.falkoshow.pl

NBS

Hotel Modrzewiówka

http://www.modrzewiowka.eu/

Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie

https://www.facebook.com/malopolskiinstytutteatralny

Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego

Agencja Artystyczna GAP

http://www.fundacja.e-gap.pl/

U Maciejowej

http://umaciejowej.pl/
Pozostałe aktualności
Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie
2016-09-09
Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowane w Lanckoronie to już tradycja. Serdecznie zapraszamy na seanse i spotkania.   
KONCERTY !!!!
2016-07-14
Zapraszamy na koncerty i spotkania w ramach FESTIWALU TERRA ARTIS:) :)
Wieczór Bajania
2016-06-01
Relacja z Wieczoru Bajania w Jastrzębi
Relacje z warsztatów dziennikarskich
2016-05-30
Relacja z warsztatów dziennikarskich odbywających się w Jastrzębi
INFORMACJA
2016-05-26
w dniach od 26.05 do 29.05 Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie będzie nieczynny.